Proteza estetyczna dłoni

proteza estetyczna dłoni

Proteza estetyczna dłoni

Proteza estetyczna dłoni ma za zadanie maskować ubytek spowodowany amputacją. 

Przyczyn amputacji jest wiele. Zwykle jest to rutyna, przez którą zapominamy o szczególnej ostrożności. Są również sytuacje losowe, do których nie jesteśmy w stanie się przygotować.

Prawie każdy ubytek jest w stanie zamaskować proteza estetyczna. Elastyczny materiał, z którego jest zrobiona pomaga nie tylko poprawić wygląd, ale również działa ochronnie na kikut. Biozgodny i nietoksyczny silikon medyczny jest delikatny dla skóry i nie powoduje uczuleń. 

Wykonanie protezy dłoni

Wymagane są min 3 konsultacje. Na początek pobierana jest miara kikuta oraz równoległej dłoni. Następnie wykonywana jest proteza testowa, którą należy nosić ok 1 tydzień. Po tym okresie pobierana jest miara kolorystyczna. Po ok 6 tygodniach od pobrania koloru proteza jest gotowa do odbioru. 

Ile kosztuje proteza estetyczna dłoni?

Proteza estetyczna dłoni to koszt od 25000 zł. Jeśli jest to częściowa proteza dłoni to cena jest wyższa ze względu na ilość testów jakie trzeba wykonać przed zrobieniem protezy. Dokładna cena wykonania protezy dłoni zależy to od stopnia amputacji i trudności wykonania. 

Każdy pacjent może ubiegać się o dofinansowanie wykonania protezt estetycznej dłoni z programu Aktywny Samorząd. W przypadku protez w obrębie dłoni, takie dofinansowanie wynosi do 12000 zł. 

Dbanie o kikut w protezie

Z uwagi na fakt, iż skóra kikuta narażona jest na szkodliwy wpływ takich czynników jak: mechaniczne podrażnienie lub brak dostępu powietrza, kwestia codziennej pielęgnacji kikuta jest niezmiernie istotna. Kikut należy myć co najmniej raz dziennie, najlepiej ciepłą wodą z łagodnym środkiem myjącym (pozbawionym środków zapachowych).

Po starannym spłukaniu należy osuszyć miękkim ręcznikiem. W szczególnych przypadkach wskazane jest mycie kikuta kilka razy dziennie (np. u pacjentów z wrażliwą skórą, z występującą wzmożoną potliwością, w czasie upałów, przy pracy w wysokiej temperaturze, itp.).

W momencie wystąpienia zmian skórnych należy bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej. Nie podjęcie leczenia w odpowiednim czasie może doprowadzić do wystąpienia poważnych komplikacji i uniemożliwić użytkowanie protezy.


Jak należy dbać o protezę dłoni?

Dbanie o protezę estetyczną dłoni – kilka ważnych wskazówek praktycznych na codzień:

  1. Zdejmowanie protezy


    Protezę dłoni należy zdejmować przynajmniej raz dziennie (najlepiej wieczorem, na noc), by umożliwić skórze oddychanie i regenerację.

  2. Usuwanie zabrudzeń


    Większość plam i zabrudzeń z powierzchni protezy należy usunąć za pomocą wody z mydłem. Wszelkie plamy należy usuwać natychmiast po ich zauważeniu. W celu usunięcia intensywnych zabrudzeń z powierzchni protezy zaleca się użycia alkoholu

  3. Malowanie poznokci

    Do malowania paznokci można korzystać z każdego rodzaju lakieru z wyjątkiem lakierów hybrydowych. Malując powierzchnię paznokcia należy pozostawić małą przestrzeń wokół krawędzi paznokcia bez lakieru, dzięki czemu usunięcie lakieru z powierzchni paznokcia będzie łatwiejsze. Do zmywania lakieru można używać tylko zmywaczy bez zawartości
    acetonu.

  4. Maskowanie łączenia protezy

    W celu zamaskowania łączeń/brzegów protezy można stosować pierścionki, zegarki lub inne ozdoby. Powinny być one jednak założone dopiero po nałożeniu protezy.

  5. Najcześtsze zabrudzenia

    Najczęstszymi przyczynami zabrudzeń powierzchni protezy są: tytoń, niskiej jakości skóry i tkaniny (odbarwiające), farbowanie ubrania (szczególnie w początkowej fazie użytkowania), druk gazetowy (farba drukarska), tusz długopisowy. Rękawiczki nakładane na protezę winny mieć podszewkę lub być wykonane ze skóry w jasnych kolorach. Ponadto należy unikać kontaktu z odzieżą wykonaną z jeansu.

  6. Przechowywanie protezy

    Protezę należy przechowywać w bezpiecznym i suchym miejscu tzn. poza zasięgiem dzieci i zwierząt, z dala od bezpośredniego promieniowania słonecznego i innego promieniowania cieplnego (np. grzejniki).

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie przez nas plików cookie.

Akceptuję